Smart Led Monitör

Smart Led Monitör, arka aydınlatma teknolojisi olarak bilinmektedir. Bu görüntü teknolojisi, oldukça gelişmiş ve her pikseli aydınlatabilmek için LED’leri kullanmaktadır.

İletişim

Smart Led Monitör

Smart Led Monitör, arka aydınlatma teknolojisi olarak bilinmektedir. Bu görüntü teknolojisi, oldukça gelişmiş ve her pikseli aydınlatabilmek için LED’leri kullanmaktadır. LED teknolojisine sahip olan monitör sistemleri diğerlerinden daha az güç tüketirler. Bunun yanında daha parlak ve stabilize bir görüntü kalitesi sunarlar.

Teknik açıdan bakılması gerektiğinde bütün Led monitörler LCD’dir fakat tüm LCD monitörler led olarak bilinmemektedir. Bu akıllarda soru işareti bırakabilir ancak bütün monitörler, görüntüyü ortaya çıkarmak için sıvı kristalleri kullanır. Farkı oluşturan unsur, monitörlerde bulunan arka aydınlatma sistemleridir.

Led monitörler fiyat açısından genellikle daha uygun fiyatlıdır. Parlaklık özelliği olarak oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Güvenilir kabul edilen bir yapıdır. Yüksek bir dinamik kontrast oranına sahip ve kalitelidir. Çevresel olarak olumsuz etkisi diğer monitörlere göre azdır.

IPS Monitör Nedir?

Smart led monitör araştırılırken yanında araştırılma konusu olan bir diğer monitör sistemi IPS’dir. IPS düzlem içi geçiş anlamına gelmektedir. LCD teknolojisine dayanan güçlü bir panel türüdür. IPS paneline sahip monitörler ciddi şekilde iyi ve güzel kaliteli bir görüntüye sahiptir.

IPS monitörler, en iyi renk ve görüş açılarına sahip olmalarıyla birlikte farklı kullanım alanları içinde ideal bulunan bir monitördür. IPS monitörlerin kullanım alanın geniş olması beraberinde yüksek maaliyeti de getiriyor. Bu maaliyet artışı da pazar konumunda en yüksek maliyetli panel konumuna getiriyor.

IPS panel üzerine çalışan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar arasında LG’nin öne çıktığını söylememiz mümkün. Firma, dünyanın ilk 1ms tepkime hızına sahip profesyonel IPS panelini geliştirmiştir. Bu sayede artık oyunlarda IPS panellerle hızlı şekilde oynanabilmektedir.

LED ve IPS Monitörler Temel Farkları Nelerdir?

Led monitörler arka ışık teknolojisi, IPS monitörler panel teknolojisidir. Teknolojileri farklılık gösterse de iki sistemde birbirleri ile uyumlu çalışabilecek sisteme sahiptir. IPS monitörler güç tüketimi açısından Led monitörlere göre daha fazla güç tüketimi yaparlar. Görüş açısı bakımından IPS monitörler renk değişimine maruz kalmadan geniş açılı bir görüntü sunmaktadır. Led monitörler siyah rengi doğru şekilde yansıtamamaktadır. Fakat görüntü kalitesi oldukça iyidir.