Aktif Pasif Harmonik Filtre Panoları

Tesis şebekesinde harmoni üreten yüklerin bulunması, elektrikle çalışan cihaz ve makinalarda olumsuz etkilere yol açar. Bu olumsuzlukları önlemek için aktif ve pasif harmonik reaktörlerin kullanıldığı panoların kullanılması gerekir.

İletişim

AKTİF-PASİF HARMONİK FİLTRE PANOLARI

Tesis şebekesinde harmoni üreten yüklerin bulunması, elektrikle çalışan cihaz ve makinalarda olumsuz etkilere yol açar. Bu olumsuzlukları önlemek için aktif ve pasif harmonik reaktörlerin kullanıldığı panoların kullanılması gerekir.

Harmonik Filtre Nedir?

İdeal bir elektrik sisteminde, enerjinin üretimi ve dağıtımı esnasında, akım ve gerilim 50 Hz’lik temel frekansta sinüsodial dalga şeklindedir. Eğer bu dalga şekli sağlanmıyorsa, bu durum, sistemde frekansı 50 Hz’in katları şeklinde başka bileşenlerin olduğu anlamına gelecektir.

İşletmenin elektrik sisteminde yüksek frekansta tetikleme yapabilen yükler, karakteristiklerinden kaynaklı farklı frekans seviyelerinde “Harmonik” adı verilen akımları oluştururlar.

Harmoniklerin varlığı;

• Güç sistemlerinde kayıplara,

• Kesicilerin hatalı çalışmalarına,

• Gerilim düşüşlerine,

• Hassas elektronik cihazlarda arızalara

• Motor aksamlarında sarsıntı ve titreşimlere,

• Kompanzasyon sistemlerinde aşırı yüklenmelere neden olabilirler.

Harmonik Filtreler, işte bu teknik ve dolayısıyla ekonomik sorunlara yol açan harmonikleri minimuma indirgemeyi sağlamak amacıyla kullanılırlar.

Harmonik Filtre Türleri

Harmonik filtreler işlevleri baz alınarak aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Aktif Harmonik Filtreler

Aktif bir harmonik filtre, bağlandığı noktada tespit edilen harmonik akıma karşılık olarak anti-harmonik akımları sisteme yollar. Böylelikle, yüklerin oluşturduğu harmonik akımların şebekeye akmasını engeller.

Bu çalışma mantığı, düşük ayarlı ve tam ayarlı pasif harmonik filtrelerden tamamen farklıdır.

Pasif Harmonik Filtreler

Pasif harmonik filtrelerin kullanıldığı sistemlerde, temel hedef kondansatörlerin sisteme kattığı paralel rezonans etkisini bütünüyle ortadan kaldırmaktır. Böylece, noktadaki empedansı, belirli bir rezonans frekansında sıfıra indirgeyerek harmonik gerilimlerin en aza inmesini sağlanır.

Aktif-Pasif Harmonik Filtre Panoları

Harmoniklerin filtre edilmediği durumlarda, gerilim seviyelerindeki düşüşler, enerji verimliliğinin de düşmesine yol açacaktır. Daha da önemlisi, bu düşüşler tesisin güvenliğini de tehdit eden bir durumdur.

Aktif-Pasif Harmonik Filtre panoları, tesis şebekelerinde harmonik üreten yüklerin bulunduğu işletmelerde hem cihazların hem makinaların zarar görmesini engellemek ve tesis güvenliğini üst düzeye çıkartmak için kullanılan, aktif ve pasif harmonik reaktörlerin kullanıldığı panolardır. Ölçüm ve kontrollerin bir noktadan ve düzenli yapılması amacıyla tesislerde harmonik filtre panoları kurulur ve kullanılır.

Dtech Elektronik, tüm diğer uzmanlık gerektiren branşlarda olduğu gibi, aktif-pasif harmonik filtre panolarının temini, kurulumu, ölçüm ve kontrolü gibi faaliyetlerde, güvenilir ve yetkin kadrosu ile hizmet vermektedir.

Konu ile ilgili her sorunuza cevap vermek ve bizi daha yakından tanımak için lütfen İLETİŞİM sayfamızdan bize ulaşın.